Prvý deň druhého polroka 2022 zatvorili európske a americké akcie v plusových číslach. Trh týmto ukázal, že stále napriek negatívnym správam dokáže otočiť trend a zarobiť.
Prvý deň druhého polroka 2022 zatvorili európske a americké akcie v plusových číslach. Trh týmto ukázal, že stále napriek negatívnym správam dokáže otočiť trend a zarobiť.
Absolútna správa:
Prvý deň nového kvartálu sa niesol v znamení vysokej volatility, napriek tomu však na jeho začiatku akciové tituly stúpli. Trhy registrovali správy o negatívnom vývoji makroekonomických ukazovateľov – konkrétne pokles amerického PMI na hodnotu 53 z 56,1, avšak neskôr straty vymazali. Index S & P 500 stratil po tejto správe viac ako 1,5 %. Nálada na trhoch sa stále nesie v duchu neistoty, či sa v americkej ekonomike potvrdí recesia spôsobená dôsledkami koronavírusu v Číne a vojny na Ukrajine. Na druhej strane signály v podobe poklesu ceny pšenice až o 20 % môžu indikovať prvé poklesy inflácie, a teda politiky centrálnych bánk v boji s nárastom cien ako účinné. Bitcoin sa dnes na chvíľu nad hranicu 20 000 dolárov, avšak následne sa dostal pod túto úroveň a do konca dňa sa pohyboval v okolí 19 500 dolárov.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Etsy Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,02 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +432,07 %). Etsy prevádzkuje online trhy, ktoré spájajú milióny nakupujúcich a predajcov po celom svete. Spoločnosť pôsobí vo viac ako 40 rôznych maloobchodných kategóriách a ponúka viac ako 120 miliónov položiek. globálna komunita približne 96,3 milióna aktívnych kupujúcich.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Index japonskej centrálnej banky pre sentiment veľkých výrobcov klesol v druhom štvrťroku 2022 na hodnotu 9 zo 14 v predchádzajúcom štvrťroku, pokles spôsobilo zasiahnutie rastúcimi vstupnými nákladmi a prerušením dodávok spôsobených vojnou na Ukrajine a prísnymi zákazmi COVID-19 v Číne. Caixin PMI v Číne sa v júni 2022 vyšplhal na 51,7 zo 48,1 v máji, čím prekonal prognózy trhu 50,1. Najnovší údaj znamenal prvé rozšírenie továrenskej činnosti od februára 2022. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,41 %, Hang Seng -0,62 %, Nikkei 225 -1,73 %.
Podľa predbežných odhadov sa ročná miera inflácie v eurozóne v júni 2022 zvýšila na nové rekordné maximum 8,6 % z 8,1 % v máji. Čísla prekonali očakávania trhu na úrovni 8,4 %, čím posilnili argumenty pre prvé júlové zvýšenie sadzieb ECB za 11 rokov. Pokračovalo zrýchľovanie cien energií (41,9 % v porovnaní s 39,1 % v máji), či potravín, alkoholu a tabaku (8,9 % oproti 7,5 %). Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,19 %, CAC 40 +0,14 %, DAX +0,23 %.
Americké výrobné PMI kleslo v júni 2022 na 53 z 56,1 v máji, čo poukazuje na najpomalší rast továrenskej aktivity od júna 2020 a pokles bol väčší ako trhové prognózy 54,9. Nové objednávky zazmluvnené prvýkrát za dva roky poklesli (49,2 vs 55,1), čo je znakom toho, že rastúce úrokové sadzby poškodzujú dopyt. Zároveň sa spomalili dodávky dodávateľov (57,3 vs 65,7), zatiaľ čo výroba (54,9 vs 54,2) a zásoby (56 vs 55,9) poklesli iba mierne. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,05 %, S&P 500 +1,06 %, NASDAQ +0,90 %.
Timotej Lencz, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Prečítané: 1092x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.