Dnes aktíva na burzách po celom svete rástli napriek obavám z recesie. Pozitívne vyjadrenia predstaviteľov vlády a centrálnej banky Spojených štátov amerických pomohli zlomiť trend prepadov minulých týždňov.
Dnes aktíva na burzách po celom svete rástli napriek obavám z recesie. Pozitívne vyjadrenia predstaviteľov vlády a centrálnej banky Spojených štátov amerických pomohli zlomiť trend prepadov minulých týždňov.
Absolútna správa:
Index S&P 500 si dnes na začiatku obchodovacieho dňa pripísal 2,8 %, na čele s energetickými a cyklickými akciami a technicky náročný Nasdaq 100 vzrástol o 2,9 %. Pokles v amerických štátnych dlhopisoch posunul referenčný 10-ročný výnos späť na úroveň 3,3 %. Sentimentu investorov tento týždeň napomáhajú komentáre prezidenta Joea Bidena, že recesia v USA nie je „nevyhnutná“, ale vyhliadky zostávajú nepriaznivé pre investorov, ktorí zvažujú, či trh dosiahol dno. História naznačuje, že medvedím trhom zvyčajne chvíľu trvá, kým nájdu svoje dno, najmä ak ich sprevádza recesia, ako sa to stalo počas finančnej krízy v roku 2008. Po nečakanom zrýchlení rastu spotrebiteľských cien v máji na nové 40-ročné maximum sa rast spotrebiteľských cien v USA spomaľuje, pričom prieskum ekonómov agentúry Bloomberg predpovedá 6,5 % do štvrtého štvrťroka a 3,5 % do polovice budúceho roka. Napriek tomu sa zvyšujú obavy, že tvorcovia politiky Federálneho rezervného systému, ktorí majú v úmysle ochladiť cenové tlaky, zájdu príliš ďaleko a spôsobia spomalenie ekonomiky. Bitcoin sa vyšplhal na 21 000 USD, keďže kryptomeny pocítili nárasty cien akcií po celom svete.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Tesla, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,35 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 861,48 %). Tesla Inc. bola založená v roku 2003 a navrhuje, vyrába a predáva vysokovýkonné elektrické vozidlá a komponenty hnacej sústavy elektrických vozidiel. Spoločnosť vlastní svoju predajnú a servisnú sieť a predáva komponenty elektrického pohonu iným výrobcom automobilov. Tesla obsluhuje zákazníkov po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Medziročná inflácia v Hong Kongu sa v máji mierne znížila a dosiahla hodnotu 1,3% pri očakávaniach 1,8%. V apríli dosahovala hodnotu 1.3%. Medzimesačne poklesli spotrebiteľské ceny v Hong Kongu o 0,2%, pri očakávanom raste o 0,3%. Deflácia vo výške 0,2% bola zaznamenaná aj predchádzajúci mesiac. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,11 %, Hang Seng +1,87 %, Nikkei 225 +1,84 %.
Ročná miera inflácie v Spojenom kráľovstve v apríli vyskočila na 9 %, čo je najvyššia úroveň od roku 1982. Spôsobili ju rastúce ceny elektriny, plynu, motorových palív a ojazdených áut, čo je ďalším znakom, že životná úroveň spotrebiteľov sa v Británii naďalej znižuje. V marci bola miera inflácie 7 % a prognózami 9,1 %. Najväčší tlak na rast prišiel z nákladov na bývanie a energie po zvýšení stropu Úradom pre trhy s plynom a elektrinou. Ceny elektriny vzrástli o 53,5 %, plynu o 95,5 % a kvapalných palív o 113,9 %.Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,70 %, CAC 40 +0,75 %, DAX +0,2 %.
Počet predaných domových jednotiek v USA poklesol už štvrtý mesiac rade, v máji sa znížil o 3,4%. Zároveň dosiahol najnižšiu hodnotu od júna 2020. Celkovo bolo predaných 1 160 000 jednotiek, čo predstavuje nárast o 12,6 % od apríla 2022 a mediánová cena existujúcich domov pre všetky typy bývania bola 407 600 USD, čo je nárast o 14,8 % od mája 2021. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +2,15 %, S&P 500 +2,45 %, NASDAQ +2,51 %.
Prečítané: 886x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.