Ukazovateľ veľkých finančných inštitúcií sa vyšplhal na najvyššiu úroveň od apríla po tom, čo JPMorgan Chase & Co, Wells Fargo & Co a Citigroup Inc. dosiahli lepšie čísla, než sa odhadovalo.
Ukazovateľ veľkých finančných inštitúcií sa vyšplhal na najvyššiu úroveň od apríla po tom, čo JPMorgan Chase & Co, Wells Fargo & Co a Citigroup Inc. dosiahli lepšie čísla, než sa odhadovalo.
Absolútna správa
Index S&P 500 rástol piatu seansu po sebe a bol na najlepšej úrovni od marca. Zisky v oblasti mega spoločností tiež prispeli k piatkovým ziskom, pričom spoločnosť Nvidia Corp. dosiahla historické maximum a spoločnosť Microsoft Corp. vzrástla približne o 1,5 %. Štátne dlhopisy zaznamenali v piatok obrat, pričom výnosy stúpli po tom, čo údaje ukázali, že spotrebiteľská nálada v USA sa začiatkom júla zvýšila na takmer dvojročné maximum, zatiaľ čo krátkodobé inflačné očakávania sa zvýšili. Dvojročné americké výnosy boli stále na ceste k najväčšiemu týždennému poklesu za posledné štyri mesiace. Zelená bankovka zaznamenala mierny zisk, čím skrátila svoj najväčší týždenný prepad od novembra. Veľké banky naďalej profitujú zo zvyšovania úrokových sadzieb Federálnym rezervným systémom. Tržby banky JPMorgan vzrástli na rekordnú úroveň, k čomu prispela aj akvizícia banky First Republic Bank. Wells Fargo dosiahla vyšší čistý úrokový výnos, ako očakávali analytici, a zvýšila svoj výhľad na celý rok. Trhové údaje sa vzďaľujú od výsledku hlbokej recesie. Globálne akciové fondy zaznamenali za posledných sedem týždňov prílev takmer 70 miliárd USD, napísala banka v poznámke s odvolaním sa na údaje spoločnosti EPFR Global.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Podľa predbežného odhadu vzrástol HDP Singapuru v 2. štvrťroku 2023 medziročne o 0,7 %, čo je nad očakávaniami trhu, ktorý predpokladal rast o 0,6 %. Išlo o desiaty štvrťrok rastu za sebou v prostredí zrýchlenia. Vláda na tento rok predpokladá rast HDP o 0,5 % až 2,5 %. Na medzikvartálnej báze ekonomika v 2. štvrťroku vzrástla o 0,3 %, čím zvrátila predchádzajúci pokles o 0,4 %, pričom sa vyrovnala konsenzu a odvrátila riziko technickej recesie.
EU: Obchodný deficit eurozóny sa v máji 2023 prudko znížil na 0,3 mld. eur v porovnaní s revidovaným deficitom 30,3 mld. eur s trhovými očakávaniami na úrovni 7,6 mld. eur, keďže dovoz prudko klesol v dôsledku nižších cien energií a vývoz potravín a automobilov sa zvýšil. Dovoz sa prepadol o 12,8 %, čo je najviac od januára 2021. Spomedzi hlavných obchodných partnerov sa znížil najmä dovoz z Číny, Spojeného kráľovstva, USA, Nórska a Ruska. Vývoz sa medzitým znížil o 2,3%.
USA: Vývozné ceny v USA v júni 2023 medzimesačne klesli o 0,9 % po májovom poklese o 1,9 % a viac, ako trh očakával, teda o 0,2 %. Ceny poľnohospodárskeho vývozu klesli o 1,6 % v dôsledku nižších cien sóje, ovocia a orechov, ktoré viac ako kompenzovali vyššie ceny mäsa. Na ročnej báze sa vývozné ceny prepadli o 12 %, čo je najväčší pokles od septembra 1984, keď bola táto séria prvýkrát zverejnená.
Prečítané: 993x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.