Zo 172 spoločností z indexu S&P 500, ktoré doteraz zverejnili výsledky, 81 % splnilo alebo prekonalo očakávania a zisky dokonca boli asi o 5 % vyššie ako predpokladané úrovne.
Zo 172 spoločností z indexu S&P 500, ktoré doteraz zverejnili výsledky, 81 % splnilo alebo prekonalo očakávania a zisky dokonca boli asi o 5 % vyššie ako predpokladané úrovne.
Absolútna správa:
Americké akcie rástli, keď sa po minulotýždňovej nervozite, spôsobenej vyjadrením centrálnej banky a volatilite, ktorá nastala počas výsledkovej sezóny spoločností sa objavili investori, ktorí skupovali prepad. Obchodníci boli dnes pripravení na ďalšiu nestabilnú seansu po tom, čo sa trh po rozsiahlych výkyvoch v korekcii a po stredajších jastrabích poznámkach z Federálneho rezervného systému sa trh stále nachádza v neistej pozícií. Dolár oslabil voči hlavným konkurentom. Nasdaq 100 zaznamenal nárast už o 5 % zo štvrtkového minima, keď investori kupujú späť akcie technologických akcií, na ktoré predtým stavili. Záujem o shortovanie (krátka pozícia) akcií ako percento pohyblivej hodnoty pre zložky v indexe dosiahol začiatkom tohto mesiaca zhruba deväťmesačné maximum. Existujú rôzne špekulácie o tom, či sa sadzba Fed fondov môže zvýšiť o 25 alebo 50 bázických bodov na začiatku cyklu sprísňovania Fedu. K volatilite sa pridáva aj to, že spoločnosti od Alphabet Inc. po Exxon Mobil Corp. oznamujú tento týždeň finančné výsledky v USA na vrchole celého kalendára výnosov v Európe. Zo 172 spoločností z indexu S&P 500, ktoré doteraz zverejnili výsledky, 81 % splnilo alebo prekonalo očakávania a zisky dokonca boli asi o 5 % vyššie ako predpokladané úrovne. Ropa Brent zamierila k najlepšiemu januáru za posledných 30 rokov, pričom popredné banky a ropné spoločnosti predpovedajú, že ceny môžu čoskoro prekročiť 100 dolárov za barel v rámci prísnejších globálnych trhov. Svetový index MSCI je na ceste k najhoršiemu mesiacu od marca 2020. Bitcoin sa obchodoval okolo 38 500 USD, čo predstavuje pokles o takmer 20 % od začiatku roka 2022.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Enphase Energy Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 13,41 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +8818,15 %). Spoločnosť Enphase Energy Inc. vyrába riešenia solárnej energie. Spoločnosť ponúka riešenia na zvýšenie produktivity a spoľahlivosti solárnych modulov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Maloobchodné tržby v Japonsku sa v decembri 2021 zvýšili o 1,4 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom, pričom rastú už tretí mesiac po sebe, keďže prípady koronavírusu zostali počas tohto obdobia relatívne nízke, čo povzbudzuje spotrebiteľov, aby míňali viac na tovary a služby. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,21 %, Hang Seng +1,07 %, Nikkei 225 +1,07 %.
Ekonomika eurozóny vzrástla v 4. štvrťroku 2021 medziročne o 4,6 %, čo je mierne pod prognózami trhu, ktoré počítali s 4,7 % nárastom. Ak vezmeme do úvahy celý rok 2021, HDP eurozóny vzrástol o rekordných 5,2 %, čo je mierne nad odhadmi ECB, ktorá počítala s rastom o 5,1 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,91 %, CAC 40 +0,48 %, DAX +0,99 %.
Index všeobecnej obchodnej aktivity Dallasskej Federálnej rezervnej banky pre výrobu v Texase sa v januári 2022 znížil o 6 bodov na +2, čo poukazuje na najmenší rast továrenskej aktivity od júla 2020. Index produkcie, kľúčový ukazovateľ výrobných podmienok štátu , sa dostal na úroveň 16,6 bodu, čo je osemmesačné minimum, no stále ide o nadpriemerný rast produkcie. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,17 %, S&P 500 +1,85 %, NASDAQ +3,41 %.
Prečítané: 1081x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.