Index S&P 500 má za sebou prvý pokles za posledných päť dní
Index S&P 500 má za sebou prvý pokles za posledných päť dní
Absolútna správa:
Výsledky spoločností môžu tento týždeň udávať smer obchodníkom, keďže výsledková sezóna sa začína naplno rozbiehať. Z 33 spoločností z indexu S&P 500, ktoré doteraz zverejnili výsledky, 25 prekonalo očakávania analytikov. Aj keď je sezóna ešte len na začiatku, tento začínajúci trend zaostáva za prekvapeniami z predchádzajúcich štvrťrokov. Spoločnosť Goldman Sachs Group Inc. klesla najviac za posledný rok po tom, ako vykázala čisté príjmy za štvrtý štvrťrok pod očakávaniami. Počas obchodovania klesla až o 8 % po tom, ako oznámila, že príjmy z poplatkov za investičné bankovníctvo sa počas posledných troch mesiacov roka 2022 prepadli takmer o polovicu. V porovnaní s tretím štvrťrokom sa znížil objem nevybavených nových obchodov. Zároveň prudko vzrástli náklady, ktoré boli spôsobené kompenzáciami, a banka vyčlenila viac prostriedkov na krytie úverov. Kancelár Olaf Scholz dnes presvedčene vyhlásil, že Nemecko sa tento rok vyhne recesii. Vyjadril tiež presvedčenie, že sa mu podarí zmierniť spor s USA o klimatické dotácie a zvládnuť nástup Číny ako politickej a hospodárskej veľmoci.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Tesla Inc, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,80 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +472,15 %). Spoločnosť Tesla Inc. pôsobí ako nadnárodná automobilová a ekologická energetická spoločnosť. Spoločnosť navrhuje a vyrába elektrické vozidlá, batériové úložiská energie od domáceho až po sieťové, solárne panely a súvisiace produkty a služby.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínska ekonomika v 4. štvrťroku 2022 medziročne vzrástla o 2,9 %, čo predstavuje zmiernenie rastu z 3,9 % v 3. štvrťroku, ale je to viac ako trhové odhady. Čínski predstavitelia majú v marci na výročnom parlamentnom zasadnutí oznámiť cieľ rastu HDP na rok 2023. Pôjde o prvé takéto stretnutie od októbra 2022, keď prezident Si Ťin-pching upevnil svoju moc. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,02 %, Hang Seng -0,78 %, Nikkei 225 +1,23 %.
Indikátor ekonomického sentimentu ZEW pre Nemecko v januári 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu prudko vzrástol o 40,2 bodu na +16,9 bodu, čím sa prvýkrát od februára vrátil do kladného pásma a zostal výrazne nad očakávaniami. Miera nezamestnanosti v Spojenom kráľovstve sa za tri mesiace do novembra 2022 nezmenila a dosiahla 3,7 %, čo je rovnako ako v predchádzajúcom období a v súlade s očakávaniami. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,42 %, CAC 40 +0,48 %, DAX +0,35 %.
Ročná miera inflácie v Kanade v decembri 2022 klesla na 6,3 %, čo je najmenej od februára 2022 a menej ako trhové očakávania na úrovni 6,4 %. Výrobný index NY Empire State sa v januári 2023 prepadol na -32,9, čo je najnižšia hodnota od mája 2020. Hodnota naznačuje piaty najhorší pokles podnikateľskej aktivity v štáte NY v histórii. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,14 %, S&P 500 -0,20 %, NASDAQ +0,14 %.
Patrik Bartoš, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s
Prečítané: 1034x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.