Technologické spoločnosti zvyšujú zisky po uverejnení údajov o inflácií. Obchodníci sa pripravujú na týždeň plný rozhodnutí hlavných centrálnych bánk o úrokových sadzbách.
Technologické spoločnosti zvyšujú zisky po uverejnení údajov o inflácií. Obchodníci sa pripravujú na týždeň plný rozhodnutí hlavných centrálnych bánk o úrokových sadzbách.
Absolútna správa:
Inflácia vykazovala známky zmiernenia, čo môže Fedu zabrániť v jeho rozhodnutí o zvyšovaní úrokových sadzieb na tento mesiac. Index S&P 500 rástol štvrtý deň po sebe. Futures na technologický Nasdaq 100 dosiahli lepšie výsledky. Dvojročné výnosy štátnych dlhopisov, ktoré sú citlivejšie na blížiace sa kroky Fedu, klesli o osem bázických bodov na 4,5 %. Dolár zastavil dvojdňový nárast. Index spotrebiteľských cien v USA aj základný index spotrebiteľských cien, ktorý nezahŕňa potraviny a energie, sa na ročnej báze spomalili, čo poukazuje na pokles inflácie od jej minuloročného vrcholu. Podľa utorňajších údajov Štatistického úradu práce je medziročná inflácia na úrovni 4 %, teda na najnižšej úrovni za posledné dva roky. “Dnešné CPI bolo pre trh úľavou, keďže údaje splnili očakávania, potvrdili dezinflačný trend a opätovne potvrdili predikcie trhu, ktorý očakáva nezmenné úrokové sadzby Fedu. Miera inflácie však naďalej nie je zlučiteľná s 2 % cieľom Fedu. Očakávame, že Fed zajtra nezvýši úrokové sadzby." Napísal analytik spoločnosti Goldman Sachs. Potom ako spoločnosť Oracle uviedla, že Cloud Computing ich spoločnosti bude pokračovať v rýchlom raste nasledujúceho fiškálneho roka tak hodnota akcií spoločnosti začala získavať na hodnote. Manchester United Plc vzrástol po tom, čo tweet z katarských novín podnietil špekulácie, že futbalový klub Premier League sa bliži k zmene majiteľa.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
ASIA: Index spotrebiteľského sentimentu inštitútu Westpac-Melbourne v Austrálii v júni 2023 nečakane vzrástol o 0,2 % oproti predchádzajúcemu obdobiu, čím prekonal konsenzus trhu o nezmenenej hodnote a zároveň sa ustálil v blízkosti recesných miním.
EU: Ročná miera inflácie v Nemecku bola v máji 2023 potvrdená na 14-mesačnom minime 6,1 %, čo je pokles oproti 7,2 % v predchádzajúcom mesiaci. Index spotrebiteľských cien v Nemecku sa v máji 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu znížil o 0,10 %, čo bol prvý mesačný pokles za posledných päť mesiacov, po 0,4 % náraste v predchádzajúcom mesiaci. Miera nezamestnanosti v Spojenom kráľovstve dosiahla v období od februára do apríla 2023 úroveň 3,8 %, čo je o 0,1 percentuálneho bodu viac ako v predchádzajúcom štvrťroku.
USA: Inflácia spotrebiteľských cien v Spojených štátoch sa v máji 2023 znížila na 4,0 %, čo je najnižšia hodnota od marca 2021 a mierne pod trhovými očakávaniami na úrovni 4,1 %, a to v dôsledku poklesu cien energií. Spotrebiteľské ceny v Spojených štátoch v máji 2023 vzrástli o 0,1 %, čo je miernejší nárast ako v predchádzajúcom mesiaci o 0,4 % a mierne pod konsenzom trhu, ktorý očakával nárast o 0,2 %, v dôsledku poklesu cien energií o 3,6 %. Index spotrebiteľských cien v máji po sezónnom očistení vzrástol o 0,1 % na 304,127 bodu po 0,4-percentnom zvýšení v apríli.
Roman Hronček, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Prečítané: 965x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.