Maloobchodník podniká kroky smerom k virtuálnej realite. Prihlášky ochranných známok ukazujú plán vyrábať a predávať tovar v metaverse.
Maloobchodník podniká kroky smerom k virtuálnej realite. Prihlášky ochranných známok ukazujú plán vyrábať a predávať tovar v metaverse.
Absolútna správa:
Spoločnosť Walmart sa pripravuje na vytvorenie vlastnej kryptomeny a zbierky nezameniteľných tokenov (NFT), podľa žiadosti podanej Úradu pre patenty a ochranné známky USA, čím si pripravuje pôdu na stretnutie so svojimi zákazníkmi v vznikajúcom metaverse. Maloobchodný predajca hľadal v decembri niekoľko nových ochranných známok, ktoré ukazujú, že má v úmysle vyrábať a predávať virtuálny tovar, ako je elektronika, dekorácie, hračky, športové potreby a výrobky osobnej starostlivosti. Aplikácie, o ktorých prvýkrát informovala CNBC, predstavujú významný krok pre maloobchodného giganta, ktorý skúma, ako sa zapojiť do metaversa - virtuálneho sveta, ktorý spája aspekty digitálnych technológií. Walmart v auguste inzeroval pozíciu na rozvoj „stratégie digitálnej meny a plánu produktov“. Zástupca Walmartu podania nekomentoval. Všetky žiadosti boli podané, čo naznačuje, že spoločnosť ich mieni použiť, ale ešte s tým nezačala. Ochranné známky nebudú zaregistrované, kým sa nebudú skutočne používať. Kryptomenové plány Walmartu boli v septembri predmetom veľkej špekulácie, keď falošná správa spôsobila krátkodobý nárast Litecoinu. Napriek tomu Walmart pokračoval v skúmaní možností v tejto oblasti. V októbri spustil predajca pilotný program, v rámci ktorého si zákazníci môžu kúpiť Bitcoiny v kioskoch Coinstar v niektorých z jeho obchodov v USA. Začiatkom decembra finančný riaditeľ Walmartu Brett Biggs povedal, že spoločnosť je otvorená tomu, aby umožnila nakupujúcim platiť kryptomenami, ak to požadujú.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Atos SE, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 6,35 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -56,68 %). Atos SE poskytuje digitálne služby. Spoločnosť ponúka kybernetickú bezpečnosť, dátové centrá, aplikácie, cloudové riešenia, softvér, transformáciu, integrované systémy a automatizáciu, ako aj informačné technológie pre hry.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čínska ekonomika vzrástla v Q4 2021 o 1,6 % na medzikvartálnej báze oproti očakávaniam na úrovni 1,1 %. Miera nezamestnanosti v Číne v decembri mierne vzrástla z 5,0 % na 5,1 %. Čínska centrálna banka prvýkrát za takmer dva roky znížila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu, aby pomohla posilniť ekonomiku, ktorá stratila dynamiku v dôsledku prepadu cien nehnuteľností a opakovaných epidémií. Čínska ľudová banka znížila sadzbu, za ktorú poskytuje bankám jednoročné pôžičky, o 10 bázických bodov, čo je prvé zníženie od apríla 2020. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,86 %, Hang Seng -0,68 %, Nikkei 225 +0,74 %.
Ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom si na február zatiaľ nerezervovala žiadnu kapacitu pre vývoz zemného plynu do Európy prostredníctvom plynovodu Jamal. Francúzskej automobilke Renault vlani v celom svete klesol predaj o 4,5 percenta na menej ako 2,7 milióna osobných a ľahkých úžitkových vozidiel. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,70 %, CAC 40 +0,82 %, DAX +0,32 %.
Dnes sú americké burzy kvôli sviatku Dňa Martina Luthera Kinga zatvorené. Amazon zrušil plány na ukončenie prijímania kreditných kariet Visa vo Veľkej Británii. Pôvodne mal používanie kreditnej karty od Visa na svojej platforme vo Veľkej Británii ukončiť 19. januára. Moskovský súd nariadil spoločnosti Alphabet zaplatiť pokutu štyri milióny rubľov za to, že neodstránila prístup k obsahu, ktorý je v Rusku zakázaný.
Mário Jičínský, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
Prečítané: 1342x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.