Júlový rast pracovných miest vykázal najnižšie hodnoty od februára
Júlový rast pracovných miest vykázal najnižšie hodnoty od februára
Absolútna správa:
Vytváranie pracovných miest v súkromných spoločnostiach sa v júli spomalilo, pretože v súvislosti s šíriacim sa variantom delta Covid-19 narastajú obavy. Zamestnávatelia za mesiac júl vytvorili 330 000 pracovných pozícií, čo je výrazné spomalenie zo 680 000 pracovných miest, ktoré boli namerané v júni. Údaje za júl sú hlboko pod odhadom trhu, ktorý očakával 653 000 nových pracovných miest. Júlový rast pracovných miest vykázal najnižšie hodnoty od februára. Najväčší nárast pracovných miest za júl opäť prišiel v sektore spojenom s oddychom a pohostinstvom, kde pribudlo 139 000 pracovných miest. Vzdelávacie a zdravotnícke služby pridali 64 000 nových pracovníkov. Ekonomika sa nachádza v inflačnej vlne o ktorej, ekonómovia a tvorcovia politík hovoria ako dočasnej a vidia možnosť pravdepodobného zmiernenia v budúcnosti. Predstavitelia Federálneho rezervného systému zopakovali tvrdenie o prechodnom jave, ale zároveň sľúbili, že ponechajú menovú politiku voľnú a nízke úrokové sadzby, kým sa zamestnanosť nedostane do stabilnejšej fázy. Guvernér Fedu Christopher Waller v pondelok uviedol, že bude ochotný začať znižovať tempo nákupov aktív centrálnej banky, ak budú augustové a septembrové správy o pracovných miestach pozitívne a vykážu dobré hodnoty.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Paycom Software, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 10,70 %(výkonnosť za posledných 5 roky: +713,95%). Paycom Software, Inc. navrhuje a vyvíja softvérové riešenia. Spoločnosť poskytuje softvérové produkty na analýzu údajov na riadenie životného cyklu zamestnania od náboru do dôchodku. Software Paycom slúži zákazníkom v USA.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čína bude potrebovať viac menového a fiškálneho uvoľnenia, aby zastavila spomalenie ekonomiky v dôsledku prívalových dažďov a záplav a tvrdej reakcie úradov na ohniská vysoko prenosného variantu delty koronavírusu, tvrdia ekonómovia. Nomura znížila v stredu prognózu rastu čínskeho HDP na 5,1%. Činnosť v dominantnom indickom odvetví služieb v júli tretí mesiac po sebe klesala, pretože dopyt zasiahli obmedzenia na kontrolu pandémie koronavírusu Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,90 %, Hang Seng +0,88 %, Nikkei 225 -0,21 %.
Maloobchodné tržby v eurozóne vzrástli o 5,0 percenta oproti predchádzajúcemu roku v júni 2021 a prekonali očakávania trhu, ktoré odhadovali 4,5 percentný nárast. Obchodná aktivita v eurozóne v júli rástla a expandovala najrýchlejším tempom za posledných 15 rokov, pretože zrušenie ďalších obmedzení týkajúcich sa koronavírusu a zrýchlenie vakcinácie poháňalo dominantné odvetvie služieb. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,65 %, CAC 40 +0,33 %, DAX +0,88 %.
Zásoby ropy v USA vzrástli 30 júla o 3,626 milióna barelov, po poklese, ktorý bol zaznamenaný v predchádzajúcom období keď klesli zásoby ropy o 4,089 milióna. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,92 %, S&P 500 -0,49 %, NASDAQ +0,13 %.
Prečítané: 1069x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.