Vývoj v poslednom týždni roku 2022 je zatiaľ poznačený neistotou o rok 2023. Na výraznejší nárast by bol potrebný silnejší impulz v podobe makroekonomického údaje, ktoré však vyjdú až v roku 2023.
Vývoj v poslednom týždni roku 2022 je zatiaľ poznačený neistotou o rok 2023. Na výraznejší nárast by bol potrebný silnejší impulz v podobe makroekonomického údaje, ktoré však vyjdú až v roku 2023.
Absolútna správa:
Index S&P 500 sa otočil po pôvodnom náraste po tom, čo sa sentiment na trhu zhoršil kvôli obavám, že koniec čínskej politiky nulovej tolerancie ku covidu by mohol viesť k nárastu prípadov ochorenia po celom svete. Objemy obchodov boli v tomto čase približne 20 % pod 30-dňovým priemerom. 10-ročný výnos amerických štátnych dlhopisovsa posunul na 3,88 % a ropa klesla. Technologické akcie zostali v USA pod tlakom, aj keď sa Tesla snažila zastaviť sedemdňový výpadok, ktorý vyvolali obavy z klesajúceho dopytu. Stále opatrná nálada tlmí nádeje na rally v poslednom obchodnom týždni roku 2022 po tvrdom roku pre finančné trhy. Globálne akcie stratili pätinu svojej hodnoty, čo je najväčší medziročný pokles od roku 2008 a index globálnych dlhopisov klesol o 16 %. Dolár vzrástol o 7 % a 10-ročný výnos v USA vyskočil nad 3,80 % z iba 1,5 % na konci roka 2021, keďže Federálny rezervný systém presadzoval agresívnu cestu zvyšovania úrokových sadzieb na kontrolu inflácie.
Investori zarobili na:
Spoločnosti, Generac Holdings, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,58 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +93,21 %). Generac Holdings vyrába automatické, stacionárne pohotovostné a prenosné generátory. Spoločnosť ponúka generátory na obsluhu rezidenčných, komerčných, priemyselných a telekomunikačných trhov. Generac Holdings predáva svoje produkty po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Priemyselná produkcia v Japonsku v novembri 2022 medzimesačne mierne klesla o 0,1 %, pričom sa výrazne zlepšila z októbrového poklesu o 3,2 % a bola lepšia, ako predpovedali ekonómovia pokles o 0,3 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,43 %, Hang Seng +1,56 %, Nikkei 225 -0,41 %.
Rubeľ v stredu oslabil a prekonal hranicu 71 voči doláru, keďže sankcie na ruskú ropu a ich pravdepodobný vplyv na príjmy z exportu vyvíjali tlak na ruskú menu. Dohoda o predaji tovární IKEA v Rusku by mohla byť dosiahnutá do konca tohto roka, povedal v stredu ruský minister priemyslu, keď sa švédsky nábytkársky gigant snaží rokovať o svojom odchode z krajiny. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,63 %, CAC 40 -0,61 %, DAX -0,50 %.
Predaje čakajúcich domov v Spojených štátoch sa v novembri 2022 medziročne znížili o 37,80 percenta, čo bol 18. mesiac poklesu a najväčší od novembra 2021. Ceny ropy v stredu klesli, pretože obavy z nárastu prípadov COVID-19 v Číne, ktorá je najväčším svetovým dovozcom ropy, prevážili očakávania, že zmiernenie pandemických obmedzení povedie k oživeniu ekonomiky a rastu dopytu po palivách. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,10 %, S&P 500 -1,22 %, NASDAQ -1,35 %.
Prečítané: 1051x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.