Prezident Joe Biden a americkí spojenci na tohto týždňovom summite Európskej únie uvalia na Rusko ďalšie sankcie, informoval o tom jeho poradca pre národnú bezpečnosť.
Prezident Joe Biden a americkí spojenci na tohto týždňovom summite Európskej únie uvalia na Rusko ďalšie sankcie, informoval o tom jeho poradca pre národnú bezpečnosť.
Absolútna správa:
Prezident Joe Biden a americkí spojenci na tohto týždňovom summite Európskej únie uvalia na Rusko ďalšie sankcie, povedal to jeho poradca pre národnú bezpečnosť. Nemecko a Maďarsko sa pred summitom snažili zabrzdiť potenciálne embargo na ruskú ropu, čím sa prehĺbili rozdiely v bloku o tom, ako ďalej trestať Moskvu. V prípade Nemecka tvorí asi 33 % podiel celkovej ropy tá ruská. Kremeľ varoval, že takéto opatrenia zasiahnu každého, najmä Európanov. Nemecký kancelár Olaf Scholz povedal, že je príliš skoro diskutovať o pokračujúcom členstve Ruska v skupine G-20 a vo Svetovej obchodnej organizácii, pričom novinárom povedal, že „najprv potrebujeme priame rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou, ktoré idú nad rámec toho, čo sme doteraz videli“. Scholz nevylúčil diskusiu o členstve Ruska v budúcnosti, ale povedal, že by k tomu malo dôjsť ako kolektívne rozhodnutie a nie medzi jednotlivými štátmi. Rusko bolo vylúčené zo skupiny G-8 po anexii Krymu v roku 2014, ale G-20 je rôznorodejšia skupina národov vrátane Číny a Saudskej Arábie, takže ukončenie jej členstva by bolo tiež zložitejšie. Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová uviedla, že existujú náznaky, že niektorí Rusi sa pokúšajú obísť sankcie za vojnu na Ukrajine premenou rubľov na kryptomeny a stablecoiny. Ukrajinský minister poľnohospodárstva Roman Leščenko varoval, že ruská invázia ničí životne dôležitú infraštruktúru a vytvorí nové ohniská hladu a hladomoru na celom svete tým, že zabráni ukrajinskému vývozu obilia, rastlinných olejov a mäsa.
Investori zarobili na:
Tesla Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,91 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +1 839,54 %). Tesla Inc. navrhuje, vyrába a predáva vysokovýkonné elektrické vozidlá a komponenty hnacej sústavy elektrických vozidiel. Spoločnosť vlastní svoju predajnú a servisnú sieť a predáva komponenty elektrického pohonu iným výrobcom automobilov. Tesla obsluhuje zákazníkov po celom svete.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Čína, najväčší producent emisií skleníkových plynov na svete, uviedla, že jej emisie uhlíka dosiahnu vrchol do roku 2030, pričom uviedla, že do roku 2060 dosiahne uhlíkovú neutralitu. Zrýchlime úpravu energetickej štruktúry a zároveň podporíme bezpečnosť dodávok energie a nízkouhlíkovú transformáciu," uviedla v utorok vo vyhlásení Národná komisia pre rozvoj a reformy. Čína udrží ročnú produkciu ropy na úrovni 200 miliónov ton. čo sa rovná 4 miliónom barelov denne a zvýši ročnú produkciu zemného plynu na viac ako 230 miliárd kubických metrov do roku 2025 z 205 miliárd kubických metrov v roku 2021. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,08 %, Hang Seng +3,15 %, Nikkei 225 +1,48 %.
Stavebná produkcia v eurozóne vzrástla v januári 2022 medziročne o 4,1 %, po revidovanom zvýšení o 0,2 % v decembri. Išlo o najsilnejšie tempo rastu stavebnej činnosti od júna minulého roka. Inžinierske stavby vzrástli o 6,6 % a stavebná činnosť vzrástla o 3,5 %. Stavebná produkcia na mesačnej báze vzrástla o 3,9 %, pričom sa zotavila z 1,5 % poklesu v predchádzajúcom mesiaci. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,14 %, CAC 40 +1,17 %, DAX +1,02 %.
Predaj nových domov v Spojených štátoch klesol o 4,5 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom na sezónne upravenú ročnú mieru 801 tisíc v januári 2022, keďže zavážili vysoké ceny domov, rastúce úrokové sadzby hypoték, chladné počasie a prudký nárast infekcií Covidom. Čísla boli mierne pod prognózami trhu 806-tisíc a v porovnaní s 9-mesačným maximom 839-tisíc v decembri. Stredná predajná cena nových domov predaných minulý mesiac bola 423 300 USD, čo je oveľa viac ako 373 200 USD rok predtým, pričom priemerná predajná cena bola 496 900 USD, čo je nárast zo 418 600 USD. Ponuka nových domov na predaj vzrástla o 3 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,74 %, S&P 500 +1,19 %, NASDAQ +1,95 %.
Prečítané: 1022x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.