Zverejnené údaje o zamestnanosti v súkromnom sektore a údaje o počte nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti dnes naznačili, že trh práce v USA zostávala naďalej odolný a teda Fed bude musieť naďalej zvyšovať úrokové sadzby.
Zverejnené údaje o zamestnanosti v súkromnom sektore a údaje o počte nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti dnes naznačili, že trh práce v USA zostávala naďalej odolný a teda Fed bude musieť naďalej zvyšovať úrokové sadzby.
Absolútna správa:
Indexy S&P 500 a Nasdaq 100 klesli po tom, ako sa zverejnili údaje o zamestnanosti v súkromnom sektore, ktoré prekonali odhady a počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti minulý týždeň nečakane klesol. Tieto údaje naznačujú odolnosť trhu práce, ktorá by mohla viesť k vyšším mzdám. Akciové indexy znížili časť svojich strát po tom, ako decembrové údaje indexu nákupných manažérov v službách v USA prispeli k náznakom ochladenia ekonomiky. Nálada sa však nezlepšila, keďže investori uvažovali o vplyve, ktorý by mohli mať údaje o zamestnanosti na politiku Fedu v tomto roku, keďže Fed naznačil, že napäté podmienky na trhu práce mu dávajú priestor na pokračovanie v boji proti inflácií. Prezident atlantského Fedu Raphael Bostic dnes tiež zhoršil náladu po tom, ako povedal, že centrálna banka má pred sebou ešte veľa práce, aby skrotila infláciu. Investorov čaká zajtra zverejnenie údajov o miere nezamestnanosti v USA, ktoré poskytne viac informácií o trhu práce.
Investori zarobili na:
Spoločnosť Lamb Weston Holdings, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 9,64 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +66,87 %). Spoločnosť Lamb Weston Holdings, Inc. pôsobí ako holdingová spoločnosť. Spoločnosť prostredníctvom svojich dcérskych spoločností vyrába a dodáva mrazené zemiakové výrobky. Lamb Weston Holdings ponúka hranolky, zemiaky pečené v rúre, pukance, hranolky, plátky a hotové zemiakové výrobky.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Index spotrebiteľskej dôvery v Japonsku sa v poslednom mesiaci roka 2022 zvýšil na 30,3 bodu z novembrového 2,5-ročného minima 28,6 bodu, uprostred ubúdajúcich COVID reštrikcií, keďže vláda už zrušila všetky pandemické obmedzenia. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,94 %, Hang Seng +1,25 %, Nikkei 225 +0,40 %.
Podľa predbežného odhadu klesla medziročná inflácia spotrebiteľských cien v Taliansku v decembri 2022 na 11,6 % z 11,8 % v každom z predchádzajúcich dvoch mesiacov, čo bolo v súlade s očakávaniami trhu. Na mesačnej báze sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 0,3 % po 0,5 percentnom náraste v novembri. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,36 %, CAC 40 -0,22 %, DAX -0,38 %.
Súkromné podniky v USA vytvorili v decembri 2022 235 tis. pracovných miest, čo je viac ako vzostupne revidovaných 182 tis. v novembri a výrazne nad trhovými prognózami 150 tis. Okrem toho bol zverejnený obchodný deficit USA, ktorý sa v novembri 2022 znížil na 61,5 miliardy USD, čo je najnižšia hodnota od septembra 2020, a pod prognózou deficitu 73 miliárd USD. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,02 %, S&P 500 -1,17 %, NASDAQ -1,47 %.
Prečítané: 1047x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.