Cena ropy zaznamenala spomalenie rastu začiatkom tohto týždňa po správach, že Saudská Arábia a ďalší členovia OPEC môžu zvýšiť produkciu ropy, aby kompenzovali prudký pokles ruskej produkcie v rámci nových sankcií zo strany Európskej únie.
Cena ropy zaznamenala spomalenie rastu začiatkom tohto týždňa po správach, že Saudská Arábia a ďalší členovia OPEC môžu zvýšiť produkciu ropy, aby kompenzovali prudký pokles ruskej produkcie v rámci nových sankcií zo strany Európskej únie.
Absolútna správa:
Americké akcie dnes zaznamenali nárast po tom, ako náladu v rannom obchodovaní ovplyvnili obavy o ekonomiku a slabý výhľad od spoločnosti Microsoft na trhu. Akcie Microsoftu klesli po tom, čo technologický gigant znížil svoj výhľad na zisk a výnosy, odvolávajúc sa na nepriaznivé zmeny výmenných kurzov a pripojil sa tak k ďalším spoločnostiam, ktoré nedávno oznámili, že zápasia s náročnými makroekonomickými podmienkami. Investori tiež zvážili množstvo údajov o zamestnanosti. Najnovšia týždenná správa ministerstva práce o žiadostiach o podporu v nezamestnanosti ukázala, že počet žiadostí o poistenie v nezamestnanosti nečakane kleslo na 200 000, čo je znakom toho, že podmienky na trhu práce zostávajú jasným bodom v ekonomike uprostred rastúcich obáv zo spomalenia. Na druhej strane, vytváranie pracovných miest v americkom súkromnom sektore minulý mesiac prudko kleslo na najpomalšie tempo rastu z obdobia COVID-19, podľa správy o súkromných mzdách ADP. Na poslednom zasadnutí Federálny rezervný systém vo svojej pravidelnej „Béžovej knihe“ naznačil, že by sa ekonomická aktivita USA v niektorých častiach krajiny mohla ochladzovať, čo môže byť spôsobené infláciou, chaosom v dodávateľskom reťazci a nedostatkom pracovnej sily.
Investori zarobili na:
SolarEdge Technologies Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 10,28 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 1532.55 %). SolarEdge Technologies Inc. poskytuje riešenia na optimalizáciu solárnej energie a fotovoltaické monitorovanie. Spoločnosť ponúka optimalizátory, monitorovacie zariadenia, nástroje a príslušenstvo na získavanie energie, konverziu a efektivitu.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ročná miera inflácie v Indonézii vzrástla v máji 2022 na 3,55 % z 3,47 % v apríli v porovnaní s trhovým konsenzom, ktorý počítal s rastom na 3,6 %. Ceny potravín vzrástli o 5,62 %, čo je najviac od marca 2020, keďže spotreba počas oslavy Eid-ul Fitr prudko vzrástla. Ďalšie tlaky na rast vyplynuli aj z nákladov na bývanie a služby, nábytok, stravovacie služby a reštaurácie. Celkový index bol v cieľovom pásme centrálnej banky 2 až 4 % už piaty mesiac po sebe. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,16 %, Hang Seng -1,00 %, Nikkei 225 -0,16 %.
Počet ľudí registrovaných ako nezamestnaných v Španielsku klesol o 99 512 v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom na 2,92 milióna v máji 2022, čím sa prvýkrát od začiatku globálnej finančnej krízy 2008/2009 dostal pod tri milióny. Bola to zároveň najnižšia úroveň za viac ako 13 rokov, k čomu prispel začiatok turistickej sezóny v Španielsku. Nezamestnanosť klesla vo všetkých krajoch a vo všetkých odvetviach na čele so službami, stavebníctvom, poľnohospodárstvom a priemyslom. Počet nezamestnaných do 25 rokov klesol na 199 920, čo je najnižšia hodnota v historickej sérii. V porovnaní s májom 2021 sa nezamestnanosť znížila o 858 259 ľudí. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,95 %, CAC 40 +1,27 %, DAX +1,01 %.
Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, klesol v týždni, ktorý sa skončil 28. mája, o 11 tisíc na 200 tisíc, z revidovanej úrovne 211 tisíc z predchádzajúceho týždňa a pod očakávania trhu, ktorý počítal s hodnotou 210 tisíc, čo signalizuje napätý trh práce. Na sezónne neočistenom základe sa počiatočné nároky v porovnaní s predchádzajúcim týždňom znížili o 2 921 na 182 327. 4-týždňový kĺzavý priemer, ktorý odstraňuje medzi týždennú volatilitu, bol 206 500, čo je pokles o 500 oproti revidovanému priemeru z predchádzajúceho týždňa. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,33 %, S&P 500 +1,84 %, NASDAQ +2,69 %.
Prečítané: 929x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.