Predstavitelia ECB sa dnes zhodli na tom, že budú pokračovať vo zvyšovaní hlavnej refinančnej sadzby
Predstavitelia ECB sa dnes zhodli na tom, že budú pokračovať vo zvyšovaní hlavnej refinančnej sadzby
Absolútna správa:
Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová dnes uviedla, že úverové náklady v nasledujúcich mesiacoch ešte porastú, narážala tým na to, že hlavná refinančná sadzba centrálnej banky naďalej bude rásť. Predstavitelia ECB tento mesiac po vzore Federálneho rezervného systému zvýšili sadzby o trištvrte percentuálneho bodu. Zhodujú sa na tom, že na potlačenie rekordnej inflácie sú potrebné ďalšie kroky. Medzi guvernérmi sú aj nezhody a to konkrétne v miere agresivity. Ako prudko majú zdvíhať sadzbu keďže v Európe prudko rastú ceny za energie, čo môže mať vplyv na hospodársky rast. Napríklad šéf estónskej centrálnej banky Madis Müller v dnešnom prejave vyzval ECB na dostatočne rázne a rozhodné kroky, pričom uviedol, že sadzby sú stále ďaleko od úrovní, ktoré by brzdili hospodársku expanziu. Lagardeová zopakovala, že ECB bude prijímať rozhodnutia na základe jednotlivých zasadnutí a že akékoľvek kroky budú závisieť od prichádzajúcich ekonomických údajov. "To, kde sa sadzby nakoniec ustália a veľkosť našich krokov bude závisieť od toho, ako sa bude vyvíjať výhľad inflácie," povedala. Lagardeová zdôraznila, že Európa nezažíva dopytovo orientovanú infláciu, aká sa prejavuje v USA a uviedla, že riziko mzdovo-cenovej špirály je zatiaľ pod kontrolou.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Wynn Resorts, Limited, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa 2,90 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -53,46 %). Spoločnosť Wynn Resorts, Limited vlastní a prevádzkuje hotely a kasína. Spoločnosť ponúka zariadenia, ako sú izby a apartmány, reštaurácie, golfové ihrisko, kúpele, bary, priestory na stretnutia a kongresy, nočné kluby a zariadenia na rekreáciu a voľný čas. Spoločnosť Wynn Resorts poskytuje služby zákazníkom v štáte Nevada.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ročná miera inflácie v Japonsku sa v auguste 2022 zvýšila na 3,0 % z 2,6 % v júli. Išlo o 12. mesiac rastu spotrebiteľských cien v rade a najrýchlejšie tempo od septembra 2014. Hlavný tlak na rast vyvíjali predovšetkým náklady na potraviny s dopravu. Na mesačnej báze sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 0,4 % po júlovom náraste o 0,5 %, čo bolo najviac od januára 2021. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,12 %, Hang Seng +1,16 %, Nikkei 225 +0,44 %.
Švédska centrálna banka v septembri 2022 zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o 100 bázických bodov na 1,75 %, čím prekonala očakávania o 25 bázických bodov. Zároveň signalizovala, že sadzba sa bude zvyšovať aj počas nasledujúcich šiestich mesiacov. Zamestnanosť v Poľsku sa v auguste 2022 zvýšila o 2,40 %. Inflácia cien výrobcov v Nemecku sa v auguste medzimesačne zvýšila na 7,90 % z 5,30 % v júli 2022. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,93 %, CAC 40 -1,35 %, DAX -1,03 %.
Ročná miera inflácie v Kanade dosiahla v auguste 2022 úroveň 7 %, čo predstavuje zmiernenie oproti 7,6 % v predchádzajúcom mesiaci a pokles pod trhové odhady na úrovni 7,3 %. Bez započítania benzínu spotrebiteľské ceny vzrástli o 6,3 %. Na medzimesačnej báze spotrebiteľské ceny klesli o 0,3 %, čo je prvý pokles od decembra 2021. Stavebné povolenia v USA sa v auguste 2022 prepadli o 10 % na ročnú úroveň 1,517 milióna, čo je výrazne pod trhovými očakávaniami. Išlo o najväčší pokles od apríla 2020. Počet začatých stavieb na bývanie v USA v auguste 2022 nečakane medzimesačne vzrástol o 12,2 %, čím prekonal očakávania trhu na úrovni 1,445 milióna. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,01 %, S&P 500 -1,13 %, NASDAQ -0,95 %.
Prečítané: 950x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.