Predstavitelia USA a Európy, ktorí presadzujú tvrdšie opatrenia v oblasti klímy, sa obávajú, že energetická kríza môže narušiť kľúčové rozhovory OSN v oblasti obmedzenia emisií.
Predstavitelia USA a Európy, ktorí presadzujú tvrdšie opatrenia v oblasti klímy, sa obávajú, že energetická kríza môže narušiť kľúčové rozhovory OSN v oblasti obmedzenia emisií.
Absolútna správa:
Predstavitelia USA a Európy, ktorí presadzujú tvrdšie opatrenia v oblasti klímy, sa obávajú, že energetická kríza, ktorá sa šíri naprieč globálnou ekonomikou, by mohla tiež narušiť kľúčové rozhovory OSN budúci mesiac. Vládni predstavitelia hovoriaci pod podmienkou anonymity uviedli, že sú znepokojení tým, že útlm na trhoch s energiou, rastúce ceny a obnova využívania uhlia vrhnú tieň na snahy obmedziť emisie, keď sa 197 krajín stretne na summite o klimatických zmenách. Kríza dodávok energie ukazuje, aké ťažké by bolo ukončenie závislosti na fosílnych palivách. Čína zvyšuje dopyt po uhlí, pretože sa snaží zaistiť palivo, aby zostala zabezpečená prevádzka a výroba v továrňach. Európa, ktorá je naďalej závislá na dodávkach plynu z Ruska, registruje ako spoločnosti pred príchodom zimy plánujú využívať viac uhlia na výrobu elektriny kvôli rekordne vysokým cenám plynu a ťažko dostupným dodávkam.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Paychex, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 4,27 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +94,31 %). Dôvodom prudkého rastu ceny akcií spoločnosti bolo zvýšenie prognózy upraveného zisku na akciu na celý rok. Spoločnosť Paychex, Inc. poskytuje komplexné riešenia outsourcingu miezd a integrovaných ľudských zdrojov a zamestnaneckých výhod pre malé a stredné podniky v USA. Služby spoločnosti siahajú od výpočtu miezd a podávania daňových platieb po správu dôchodkových plánov a odmeňovania zamestnancov.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Maloobchodné tržby v Hongkongu vzrástli v auguste 2021 medziročne o 10,6 %. Išlo o najvyšší nárast maloobchodných tržieb za posledné štyri mesiace, ktorý bol posilnený predajom šperkov, hodiniek a hodín a cenných darčekov. Ceny výrobcov v Malajzii sa v auguste 2021 medziročne zvýšili o 11,3 %. Bankové pôžičky v Singapure vzrástli v auguste medzimesačne o 0,2 % na nové rekordné maximum 790,1 miliardy SGD zo 788,5 miliardy SGD v júli. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,67 %, Hang Seng -0,36 %, Nikkei 225 -0,31 %.
Miera inflácie spotrebiteľských cien v Nemecku sa v septembri 2021 medziročne zvýšila na 4,1 %, čo je najvyššia hodnota od decembra 1993, trh očakával nárast vo výške 4,2 %. Miera nezamestnanosti v eurozóne sa na konci septembra znížila na 7,5 % zo 7,6 %, čo bolo v súlade s očakávaniami analytikov. Nemecká miera nezamestnanosti sa za mesiac september nachádza na úrovni 5,5 %, čo je mierne nad očakávaniami trhu, ktoré boli na úrovni 5,4 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,79 %, CAC 40 -0,62 %, DAX -0,68 %.
Americká ekonomika v druhom štvrťroku 2021 zaznamenala medziročný nárast o 6,7 %, čo je o niečo viac, ako sa pôvodne odhadovalo. Pôvodný odhad bol na úrovni rastu o 6,6 %. Počet Američanov, ktorí podávajú nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, sa v treťom období za sebou zvýšil na 362 tisíc v týždni končiacom sa 25. septembra, očakávaniam trhu boli na úrovni 335 tisíc nových žiadostí. Chicago Business Barometer klesol v septembri 2021 na 64,7 bodu, čo je najnižšia úroveň od februára. Údaje sa dostali mierne pod prognózy trhu, ktorá bola na úrovni 65 bodov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,59 %, S&P 500 -1,19 %, NASDAQ -0,44 %.
Prečítané: 1417x
Koniec týždňa, 2. mája 2025, priniesol pozitívne pohyby na finančných trhoch po celom svete, pričom signály z Číny a silné výsledky technologických firiem podporili rast akciových indexov. Avšak, napriek týmto povzbudivým správam, niektoré slabšie prognózy z popredných spoločností vyvolávajú opatrnosť medzi investormi.
Štvrtok 1. mája 2025 globálne trhy vykazujú rôzne výkyvy, ktoré sú poháňané nielen kvartálnymi hláseniami technologických spoločností, ale aj ekonomickými faktormi. Zatiaľ čo v USA prekonali výsledky firiem ako Meta a Microsoft očakávania, v Ázii a Európe na akcie vplývajú politické napätie a rozhodnutia centrálnych bánk, ktoré ovplyvňujú optimizmus a investičnú náladu v týchto regiónoch.
Globálne trhy čelili zmiešaným výsledkom, keď americké index zaznamenali výrazný pokles v dôsledku obáv z ekonomického spomalenia. Pozitívnym signálom bola snaha prezidenta Trumpa zmierniť dopady obchodných ciel na automobily. Obchodovanie v Ázii bolo zmiešané, zatiaľ čo v Európe prišiel po raste pokles.
Dňa 29. apríla 2025 globálne trhy čelili zmiešanému vývoju, pričom faktory ako firemné výsledky a obchodné politiky naďalej zohrávali kľúčovú úlohu pri určovaní ďalšieho smerovania. Zatiaľ čo niektoré regióny vykazovali pozitívne trendy, iné sa potýkali s ekonomickými výzvami, ktoré ovplyvňovali trhový sentiment a vytvárali neistotu medzi investormi.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.