Americké akcie vstúpili do nového týždňa v negatívnom duchu, keď trhy reagovali na zmes politickej neistoty, obáv z obchodných konfliktov a kľúčových rozhodnutí centrálnych bánk. Na nálade nepridalo ani oznámenie o odchode Warrena Buffetta z čela Berkshire Hathaway. Investori zároveň netrpezlivo očakávajú, či Fed potvrdí zotrvanie sadzieb, zatiaľ čo ropa prudko klesá po správach z OPEC+.
Absolútna správa
V červených číslach sa pri otvorení trhu opäť ocitli americké indexy, ktoré začali týždeň na nasledovných úrovniach. S&P 500 klesol o asi 0,7 % na 5 646 bodov, pričom Nasdaq s podobným vývojom znížil svoju hodnotu na 17 853. Dow Jones medzitým stratil asi 0,4 % a bol na úrovni 41 155 bodov. Nedávno Donald Trump oznámil napredovanie rozhovorov s rozličnými obchodnými partnermi, čo čiastočne stabilizovali trhy, no jeho vyjadrenie, že tento týždeň neplánuje žiadne stretnutie s jeho čínskym náprotivkom túto situáciu mierne zhoršil. Tento týždeň sa očakáva aj rozhodnutie americkej centrálnej banky ohľadom úrokových sadzieb, ktoré sa očakávajú, že zostanú na nezmenenej úrovni. Vyhlásenie zavedenia 100 % cla na dovoz zahraničných filmov, čo by malo pomôcť Hollywoodu, spôsobilo klesanie akcií najväčších gigantov so sektora ako napríklad Netflix, Disney či Warner Bros. Akcie konglomerátu Berkshire Hathaway sa prepadli o viac ako 6%, keďže banka nielenže vykázala pokles prevádzkového zisku, ale aj že Warren Buffett do konca roka odstúpi zo svojej pozície generálneho riaditeľa, pričom jeho miesto zaujme podpredseda Greg Abel. Veľké technologické spoločnosti medzi ktorými sú Nvida, Amazon, Apple a Tesla, klesli v dôsledku širšej neistoty na trhoch, čo viedlo k poklesu aj technologického indexu Nasdaq. Dnes sa po zatvorení trhu očakáva zverejnenie hospodárskych výsledkov spoločností ako Palantir, Ford či BioNTech. Čo sa európskych akciových indexov týka, tak STOXX 600 pred obedom dosiahol mesačné maximum, neskôr zisk znížil. Vo Veľkej Británii sa bude tento týždeň tiež rozhodovať o úrokových sadzbách, pričom sa očakáva ich zníženie o 25 bázických bodov. Erste Group Bank súhlasila s kúpou veľkého podielu aktív poľského pobočky Banco Santander. Medzitým Novo Nordisk získal povolenie od amerického úradu pre potraviny a liečivá na ústne podávanú verziu lieku na chudnutie Wegovy. V Ázii boli dnes sviatky, takže objem obchodov bol nízky a hlavné burzy boli zatvorené. Výrazný pokles zaznamenala počas dňa aj ropa, čo bolo spôsobené vyhlásením organizácie OPEC+ o zvýšení produkcie, ktorá by mala v júni dosiahnuť 411 tisíc barelov ropy denne. Postihnuté boli aj firmy, ktoré ťažia ropu. Na druhú stranu, zlato pridalo viac ako 2 % a to vďaka slabšiemu doláru.
Makroekonomické údaje
Ázia – Výnos z 10-ročných japonských štátnych dlhopisov klesol o 0,86 %.
Európa – Spotrebiteľské ceny vo Švajčiarsku sa v apríli 2025 medziročne nezmenili po náraste o 0,3 % v marci a prekonali prognózy nárastu o 0,2 %. Ide o najnižšiu hodnotu od deflácie zaznamenanej v marci 2021. Na mesačnej báze bol index spotrebiteľských cien tiež nezmenený, čo zodpovedá tempu z predchádzajúceho obdobia a v porovnaní s prognózami nárastu o 0,2 %.
USA – Index PMI pre sektor služieb (ISM Services) v apríli 2025 neočakávane vyskočil na 51,6 z deväťmesačného minima 50,8 v marci a prekročil prognózy 50,6. Nové objednávky a zásoby rástli rýchlejším tempom a obchodná aktivita zostala v expanznom pásme. Zamestnanosť sa naďalej znižovala, hoci pomalším tempom. Zároveň došlo k pomalšej výkonnosti dodávateľov a cenový tlak vyskočil na najvyššiu úroveň od februára 2023.